ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI VYŽADUJÍCÍ OKAMŽITOU POMOC NÁRUČ

Posláním zařízení je poskytovat okamžitou, krizovou, krátkodobou pomoc ohroženému dítěti, spočívající v plném přímém zaopatření do doby, dokud nebude pro dítě nalezeno řešení dlouhodobějšího charakteru. Ochrana a pomoc takovému dítěti spočívá v zajištění bezpečí, v uspokojování základních životních potřeb, včetně ubytování a v zajištění zdravotních služeb a psychologické péče.

Cílem zařízení je:

• překlenout období rodinné krize a navrátit děti umístěné v zařízení zpět do původní příp. širší rodiny, je-li to v zájmu dětí
  • v co největší možné míře podporovat kontakty a vztahy dětí se zákonnými zástupci a členy širší rodiny, je-li to v zájmu dětí

Poskytujeme pomoc a ochranu dětem ve věku od 0 do 18 let.

Jedná se o děti:

• které se ocitly bez jakékoliv péče
  • jejichž životy nebo příznivý vývoj jsou vážně ohroženy
  • které se ocitly bez péče přiměřené jejich věku
  • tělesně nebo duševně týrané nebo zneužívané
  • které se ocitly v prostředí nebo situaci, kdy jsou závažným způsobem ohroženy jejich základní práva

Děti jsou do zařízení umísťovány z celé České republiky. V nutných případech je pomoc poskytována i dětem, které nemají na území ČR trvalý pobyt.

Důvodem pro odmítnutí přijetí dítěte do zařízení je:

• plná kapacita zařízení
  • pokud zdravotní stav dítěte vyžaduje lékařskou péči

Ochranu a pomoc poskytujeme dětem v rozsahu těchto činností:

• poskytnutí ubytování
  • poskytnutí stravy
  • pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
  • pomoc při osobní hygieně nebo zajištění podmínek pro osobní hygienu
  • zprostředkování kontaktů se společenským prostředím
  • zajištění výchovných, vzdělávacích a aktivizačních činností
  • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
  • zajištění sociálně terapeutických činností
  • zajištění zdravotních služeb, psychologické a jiné obdobné péče

Nezaopatřenému dítěti se v zařízení poskytuje osobní vybavení (prádlo, šatstvo a obuv), drobné předměty běžné osobní potřeby a některé služby s přihlédnutím k jeho potřebám (stříhání vlasů, holení a pedikúra).

Zařízení spolupracuje s rodinou dítěte a poskytuje této rodině pomoc při vyřizování a zajišťování záležitostí týkajících se dítěte, zajišťuje členům rodiny dítěte terapii, nácvik rodičovských a dalších dovedností, které rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte nezbytně potřebuje pro péči o dítě a výchovu dítěte, a to v souladu s individuálním plánem ochrany dítěte zpracovaným orgánem SPO.

Děti jsou do zařízení přijímány (v souladu se Zákonem č. 359/1999 Sb. v platném znění) na základě:

• rozhodnutí soudu
  • smlouvy o poskytování ochrany a pomoci
  • nutnosti zajištění tzv. neodkladné péče o dítě

Zařízení má kapacitu 16 lůžek a služba je poskytována nepřetržitě.

V případě, že je v zařízení volné jen 1 místo a je potřeba přijmout sourozeneckou skupinu, je možné přijmout děti (na dobu nezbytně nutnou) i nad stanovenou kapacitu zařízení).

V případě plné kapacity všech zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Moravskoslezském kraji, je možné na nezbytně nutnou dobu (max. 24 hodin ve všední den a max. 48 hodin během víkendu) přijmout nad kapacitu zařízení dítě nebo sourozeneckou skupinu.

Jsme primárně financováni formou státního příspěvku prostřednictvím KRAJSKÉHO ÚŘADU Moravskoslezského kraje

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

"Multidisciplinární tým Náruče" rozvíjející multidisciplinární přístup v přímé psychologické péči o děti vyžadující okamžitou pomoc v Náruči byl podpořen v roce 2022/2023 nadačním příspěvkem z prostředků sbírkového projektu Pomozte dětem.

Děkujeme, že můžeme s Kuřetem pomáhat dětem v Náruči!

PD_trojlogo_barevne_ctverec

Korespondenční adresa

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Náruč
Syllabova 20