Ženy a matky s dětmi často přichází do azylového domu z důvodu domácího násilí. Bohužel jsou mnohdy i po přemístění do našeho zařízení vyhledány svými bývalými partnery či manžely a jsou znovu atakovány, a to právě i v blízkosti azylového domu. Bývalí partneři verbálně i fyzicky napadají nejen klientky, ale i naše pracovníky, a to i v přítomnosti dětí. Dochází také k pokusům o vniknutí do areálu azylového domu. Proto jsme se rozhodli proškolit pracovníky v oblasti deeskalačních dovedností a řešení konfliktů a posílit zabezpečení azylového domu.
Cílem projektu Bezpečí v Azylovém domě Debora bylo zajistit bezpečnější prostředí ženám a matkám s dětmi a vytvořit takové podmínky, aby do objektu budovy nevnikla nežádoucí osoba. Z příspěvku Moravskoslezského kraje jsme pořídili nové bezpečnostní vchodové dveře a následující vnitřní dveře s bezpečnostními prvky (elektrozámek, kukátko, samozavírač Stop, paniková klika), díky pomoci od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové jsme mohli vyměnit starou poškozenou branku, kterou už nešlo spolehlivě zamknout, a nahradit také starou příjezdovou bránu s manuálním otevíráním za bezpečnější bránu.
Vedlejším cílem projektu byla i energetická účinnost. Staré vchodové dveře nedržely správně teplo a dovolily pronikání studeného vzduchu nebo únik tepla. Nové dveře s lepší izolací a těsněním sníží spotřebu energie.
Díky příspěvku z programu Neziskovky 2024 Nadace ČEZ se pracovníci azylového domu zúčastnili intenzivních kurzů Sebeobrana a šetrná pacifikace a Asertivita a deeskalace konfliktů. Učili se, jak efektivně čelit krizovým situacím, včetně verbálních a fyzických útoků či ničení majetku, jak nastavovat hranice, vymezit pravidla slušné komunikace bez vyvolání dalších konfliktů a jak případné konflikty mediovat.